singer | Musician

Jerguš Oravec

Birth: 15.04.1989, Trenčín, SlovakiaJerguš Oravec
Buď správcem tohoto profilu


Jerguš Oravec - narodil sa 15.4 1989 v Trenčíne. V šiestich rokoch začal študovať hru na klavíri na ZUŠ v Trenčíne. Po prvom študijnom cykle (7 rokov) školu zanechal a hudbe sa prestal na nejaký čas venovať. V trinástich rokoch prestal reprezentovať v bedmintone a objavil gitaru. Za svoje gitarové začiatky vďačí najmä, Led Zeppelin a gitare Jimmyho Pagea.
Neskôr začína hudobne dospievať a zakladá svoju prvú hudobnu formáciu s názvom Next Page. Kapela koncertuje po celom Slovensku a napriek svojej útlej zostave (trio) sa dokázala so svojim vlastným repertoarom prepracovat az do narodneho finale sutaze Blast:beat v roku 2008. V rovnakom roku nahráva kapela rovnakomenný album “Next Page”, ktorý pokrstil Pavol Hammel so skupinou Prúdy. Jerguš, stále viac a viac preniká ku koreňom hudby a k blues, aj preto kapela stihla do konca roku 2009 zmeniť obsadenie z tria na kvintet (+ saxofón a klávesy). Next Page zmenili svoje hudobne smerovanie a vydali bluesoveé DVD s názvom "Just one night", ktoré bolo v roku 2010 nominované na bluesový objav roka.
Jerguš este medzitým stihol nahrať demo akustický projekt "In Blue", ktorý obsahoval bluesové štandardy napr. od Roberta Johnsona, Big Bill Bronzyho alebo Muddy Watersa a T-Bone Walkera, spolu s Jergušovými po slovensky spievanými skladbami. V roku 2011 začína viac inklinovať k pop-music, nu-jazzu, blue-eyed soulu ale aj tradičému jazzu a funky. Veľa koncertuje po ČR a SR.
V roku 2012 vyhral spolu so svojím novym projektom 3JOm prestiznu cenu na festivale Blues Aperitiv, kde získal cenu poroty aj cenu divákov a účasť na medzinarodnom Bluesovom festivale Blues Alive v Šumperku a v Krakowe. Začiatkom toho istého roku vydal aj druhé DVD tentokrát so spomínaným 3JOm, s názvom “Still Learning”. Zároveň vzdal hold jednému zo svojich slovenských spevackych vzorov, Petrovi Lipovi, v relácii Slovenskej Televízie, “Legendy Popu”.
2013 – Jeden z dvoch slovenských zástupcov na oceňovanom európskom festivale Sziget v Budapešti.
– Vydáva album “Done So Far”, ktorý mapuje doterajší rast a uzatvára kapitolu Tria a vzdavania holdu svojím hudobným koreňom. Album obsahuje cover verzie Johna Mayera, Boba Dylana, bluesové štandardy a autorské skladby. Jerguš sa tu predstavuje ako líder zoskupenia a zároveň ako sólo trubadúr s akustickou gitarou. Album vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Indie Scope Records a bolo nahraté v hudobnom klube Stará Pekárna v Brne.
– Vydáva singel “(You Won’t) Get Away”
– Otvára medzinárodný bluesový festival Blues Alive 2013 v Šumperku a zároveň koncertuje vo väznici Mírov v Českej Republike
– pripravuje debutové EP s názvom “Born”
Momentálne sa posúva hlbšie k svojím hudobným koreňom a piesňovej forme folku a nahráva nový material.

Added: 19.11.2014, martin