singer

Zuzana Suchánková

Birth: Czech RepublicZuzana Suchánková
Buď správcem tohoto profilu


Zuzana Suchánková je speváčka, gitaristka, autorka piesní a textov, ktorá patrí k absolútnej špičke na slovenskej hudobnej scéne. Svojim poslucháčom a fanúšikom ponúka kvalitnú, energickú, emotívnu, úprimnú a nefalšovanú muziku určenú najmä pre vnímavé publikum.

V jej repertoári nájdete prvky zo žánrov blues, jazz, pop, či folk. Vždy sa vyhýbala nálepkám a odmieta sa stať štýlovou puristkou, či snobom. Práve ochota a túžba spievať to, čo vyhovuje jej srdcu a schopnosť sofistikovanej a zároveň zemitej interpretácie skladieb dáva Zuzane jej štýlovú výlučnosť. Spieva slovensky aj anglicky.

Vystupovala na mnohých hudobných udalostiach na domácej i zahraničnej scéne. V jej rodnej Bratislave to boli napríklad koncerty v rámci Kultúrneho leta, na námestiách počas vianočných či novoročných sviatkov, na nádvoriách Zichyho a Primaciálneho paláca a podobne. Absolvovala koncerty v prakticky každom väčšom slovenskom meste, v kluboch a na festivaloch u nás, ale aj v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku – Livin Blues, Blues Alive, Trnavský jazzyk, Veľké augustové večery spirituálov, Lumen, Jazzový festival v Uherskom Hradišti, Blues Jamboree v Nových Zámkoch, Fest Dobré Bohunice, Folk Blues Session, Bluessix, Atrium Art Fest, Sitno Blues.

Účinkovala s poprednými slovenskými hudobníkmi a spevákmi – Peter Lipa, Gabo Jonáš, Juraj Griglák, Martin Valihora, Matúš Jakabčic, Peter Preložník, Sisa Michalidesová, Michal Šimko, Stano Počaji, Martin Zajko, Ajdži Sabo, Oldo Petráš, Miro Zahradnik, bluesmeni Boboš Procházka, Peter Bonzo Radványi, Ľuboš Beňa, Juraj Turtev, Andrea Tkáčová, Jozef Hladný, Jozef Gorel, Peter Rowan (USA). Tiež účinkovala na jednom pódiu s Karen Caroll (USA), Ameliou Ray (USA), Mariou Jose Estivariz (ESP), Seanom Carney (USA), Erichom Macekom (USA), Julianom Sochom (GB), Gwyn Ashtonom (Austrália), Big Bandom Pavla Zajačka, so skupinou Druhá Tráva (CZ) a mnohými ďalšími.

Ako profesionálny hudobník je otvorená aj ponuke na uzavretú či súkromnú hudobnú produkciu, vo veľkolepejšom, alebo komornejšom ladení.

V rámci hudobného zamerania ju veľmi zaujali aj spirituály a gospely. Tento projekt viedol v roku 1999 k vydaniu sóloveho albumu Spiritual Way, ktorý nahrala s kapelou PP Quartet a zborom Continental Singers Slovakia, pod vedením Ivety Viskupovej. Je považovaný za jedinečné dielo v histórii slovenskej hudby, keď ako prvá slovenská speváčka vydala pôvodné černošské spirituály v jazzovej úprave.

V roku 2010 vydala svoj svieži, netradičný a výnimočne počúvateľný album Blúzy & Songy. Správna mixáž prevzatých skladieb zavedených autorov (J. J. Cale, B. B. King, Cash McCall, Bill Withers) a svojich vlastných pôvodných kompozícií dáva vyniknúť jej plnému hlasu s diskrétnou chrapľavosťou, svojskou bluesovou naliehavosťou a dámskym rockovým nasadením. V moderne znejúcich originálnych pesničkách je príjemný aj textársky prínos Kamila Peteraja.

V decembri 2010 bola nominovaná so svojim zatiaľ posledným vydaným štúdiovým albumom Blúzy & Songy medzi najlepšie bluesové albumy vlastnej produkcie na svete za rok 2010. Nominujúcou organizáciou je v USA priamo v Memphise organizácia Slovakblues (člen The Blues Foundation). Výberom zástupcami amerických hudobníkov, médií a tlače ďalej postúpila do druhého kola medzi 22 najlepších, čo je považované za mimoriadny úspech aj v rámci celej Európy, nakoľko medzi postupujúcimi boli už len dvaja ďalší hudobníci zo starého kontinentu. Koncom roka 2010 získala Výročnú cenu Slovenskej bluesovej spoločnosti Bluesman roka v Slovenskej republike. V roku 2011 získala Výročnú cenu najobľúbenejšej bluesovej speváčky vo verejnom hlasovaní internetového portálu Slovakblues.com, člena svetovej aj európskej bluesovej asociácie na Slovensku, ktorú v roku 2012 znovu obhájila.

V roku 2013 koncertuje so svojim najnovším projektom Zuzana SuChanson & Friends, kde vyniknú jej originálne autorské piesne v akustickom prevedení v spojení so známymi piesňami rôznych zaujímavých hudobných štýlov. Hĺbavé Zuzkine texty v spojení s jednotlivými hudobnými nástrojmi výborných muzikantov, špičkové podanie a jedinečne sfarbený hlas, vytvárajú zaujímavú a originálnu kompozíciu, ktorá si získava srdcia citlivých poslucháčov.

Začiatkom roka 2014 vydáva svoj ďalší štúdiový album Čajka s výlučne autorskými skladbami a zaujímavými hudobnými hosťami. Nájdeme tu prvky bluesu, folku, jazzu, šansónu či latino v jeho inštrumentálnej aj vokálnej podobe, spojených s nezameniteľným vokálnym prejavom.

Added: 12.11.2015, martin