singer

Marián Greksa

Birth: 11.06.1959, Bratislava , SlovakiaMarián Greksa
Buď správcem tohoto profilu


je slovenský rockový spevák, známy hlavne svojím pôsobením v skupinách Modus a Demikát. V súčastnosti pôsobí ako politik a poslanec v meskej časti Petržalka.
Popri základnej škole chodil na hodiny klavíra, ale hra na tento nástroj ho veľmi nenadchla. Počas štúdia na gymnáziu hrával v študentských kapelách Vákuum, Katastrofa, Nervy (spolu s Maťom Ďurindom a Andrejom Šebanom) a Tonic chvíľu na bicie, potom štyri roky na basovú gitaru.
V roku 1981 spolu s gitaristom Andrejom Šebanom založil hardrockovú skupinu Demikát, s ktorou vystupoval dva roky. Pri svojom rozlúčkovom koncerte táto skupina, ktorá nemala vydaný oficiálny hudobný album, iba jeden singel („Puberta Blues“/ „Kráľovstvo krivých zrkadiel“), vypredala bratislavský PKO.
V roku 1983 sa skupina Demikát rozpadla, Marián Greksa skončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a dostal príležitosť spievať so skupinou Modus Janka Lehotského, s ktorou nahral albumy Najlepšie dievčatá a Každý niečo hrá. Z Modusu nastúpil na vojenskú službu, po ktorej nahral spolu s Borisom Filanom, Andrejom Šebanom a Pecim Uherčíkom svoj prvý sólový album s názvom Demikát. Na tomto albume je jeho známy hit „Amerika, Afrika“ a aj skladby, pre ktoré hudbu zložil Jožo Ráž („Ako sa hľadá bubeník“), či Ján Baláž („Maškarné pleso“). Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 vyšiel Greksovi jeho druhý sólový album, produkovaný Henrym Tóthom, s názvom Amnestia v blázinci.
Začiatkom 90. rokov si Marián Greksa zarábal hraním po baroch, neskôr aj ako diskdžokej v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Kanárske ostrovy). V roku 1995 vyšiel skupine Demikát album Grejtst Hic. V tomto období došlo ku krátkemu comebacku tejto kapely, po skončení ktorého vzniklo zoskupenie Grexa, v ktorom striedavo hrali: Emil Frátrik (bicie), Mišo Kovalčík (gitara), Henry Tóth (basgitara), neskôr aj David Onvualu, Vadim Bušovský, Boris Brna a Attila Béreš.
Marián Greksa účinkoval v muzikáloch Krysař, Hamlet a Kleopatra. Popri divadle hráva v kluboch a na firemných večierkoch spolu s hudobnými zoskupeniami ako je Grexabat (v roku 2006 jedna z predskupín koncertu Deep Purple), či akustické duo Psycho 3P s Mišom Kovalčíkom a violončelistom, ktoré hrá coververzie známych hitov od Boba Marleyho cez The Beatles až po Metallicu.


Added: 13.03.2014, Marek