DJ/Producent

Gleb

Gleb VeselovBirth: RussiaGleb

Buď správcem tohoto profilu


Gleb Veselov, známy pod umeleckým menom GLEB (predtým Gleb Schizofrenik, GLEB:ZOO) je slovenský interpret pôvodom z Ruska. Charakteristickými štýlmi pre jeho tvorbu sú grime, drum'n'bass alebo glitch hop. Vo svojej tvorbe je inšpirovaný predovšetkým kultúrou Veľkej Británie a sám seba nezaraďuje medzi klasických slovenských raperov.

Nie je jasné, kedy Gleb začal s tvorbou. Podľa rozhovoru pre artattack.sk začínal rapovať už v trinástich rokoch, neskôr začal tvoriť do drum'n'bassových beatov. Jeho prvým vydaným dielom je Bombaklad mixtape z roku 2009. Na tomto albume prevláda tzv. "špinavý" zvuk, je neokrôchaný, drsný a úmyselne nedokonalý.

V roku 2011 Glebovi vyšla ďalšia zbierka, s názvom Kaša tape.

Rok 2012 znamenal pre Gleba prvé EP, Jaký shit, kde sa jeho hudobný štýl začína viac podobať na jeho dnešnú podobu. Znie lepšie, je počuteľne nahrávaný v profesionálnom štúdiu. Hudbu na albume produkoval Komander Ground, s ktorým Gleb spolupracuje dodnes.

Gleb sa neskôr dostal pod krídla vtedajšieho hudobného vydavateľstva I LOVE PARTY PRODUCTION, dnes známeho ako F*CK THEM, ktoré spravuje YAK.SHA. Medzi tento label patrí aj napríklad skupina Haha Crew, americký rapper Tekashi69, či Radikal Chef.

V roku 2013 pod týmto vydavateľstvom vydal mixtape Stanica Zoo, kvôli ktorému sa pomaly začal dostávať na oči širšej verejnosti. Na albume mu hosťovali napríklad umelci ako Delik, na produkcii sa objavili mená ako už spomínaný Komander Ground, či známy český DJ a producent NobodyListen. Jeho spolupráca s Delikom ďalej pokračovala, Gleb sa objavil na Delikových albumoch XXX Tape či MVP.

Gleb v roku 2014 vydal mixtape Stanica Zoo 2, ktorý bol akýmsi nadviazaním na mixtape z predošlého roku. Objavil sa na portáli DatPiff, kde svoje mixtapy prezentujú celosvetovo známi umelci. Opäť tu prevláda špinavší zvuk, Gleb používa podmazy britských grimeových umelcov. Sám hovorí o albume ako o garážovom, nedokonalom, undergroundovom diele. V tomto roku sa tiež objavil na debutovom albume Haha Crew - Vlna.

V období po tomto mixtape začal Gleb vydávať hlavne single, a pomaly upriamovať pozornosť na jeho nadchádzajúce EP ZLOO. Bolo vydané na konci roku 2015. EP bolo prezentované ako najvyspelejší Glebov počin zatiaľ. Začal sa odlišovať a vytvárať si vlastný zvuk, cibriť charakteristické prvky svojej tvorby.

Rok 2016 sa opäť niesol v znamení singlov, Gleb to však ospravedlňoval sústredením sa na tvorbu jeho debutového albumu Lavička Pimpin, ktorý vyšiel v roku 2017. Gleb hovorí o tom, že na tomto albume má každá skladba svoju hodnotu, a že až teraz hudobne vyspel. Na albume sa objavili rôzni producenti, taktiež MCs ako český Smack, či Fobia Kid.

Po vydaní albumu Lavička Pimpin sa Gleb na chvíľu odlmčal a do apríla roku 2018 doručil len jediný single track, Anarchia. 1. apríla 2018 oznámil nové EP Audiokniha, zamerané na storytelling z prostredia bratislavských sídlisk. Predstavený mixtape bol doplnený tiež trackom Audiokniha postavenom na intenzívnom basslinovom podklade.

Po šesťmesačnej odmlke Gleb vydal track Motorest, v ktorom ďakuje za vypredaný koncert a teasuje nový blížiaci sa album.
2018-11-10, martin