Musician

Henry Tóth

Birth: 22.07.1962, Bratislava, SlovakiaHenry Tóth
Buď správcem tohoto profilu


Hudobná dráha Henryho Tótha sa začala v roku 1976, keď spolu s Petrom Synekom založili prvú „kapelu“. O dva roky neskôr začal navštevovať LŠU u profesora Harhovského, ktorý mu dával hodiny hry na gitaru. V roku 1979 sa v hre na gitaru zdokonaľoval pod dohľadom profesora Grófa a súkromné hodiny hudobnej teórie dostával u profesora Turza. V tom istom roku sa zoznámil s Františkom Griglákom.
V roku 1980 nastúpil Henry Tóth na Štátne konzervatórium v Bratislave. O dva roky sa predstavil v Kutnej Hore na československej gitarovej súťaži s medzinárodnou účasťou, kde zvíťazil.
V období rokov 1983 – 1990 absolvoval viacero koncertných turné so slovenskými spevákmi. V roku 1983 koncertoval na Kube s Marcelou Leiferovou, v roku 1987 to bolo polročné turné s Marikou Gombitovou, o rok neskôr s Mariánom Greksom a skupinou Demikát, v roku 1989 hral na koncertoch v Poľsku s Janou Kocianovou a v roku 1990 si zahral v Čechách i na Slovensku so skupinou Citron.
V roku 1992 založil Henry Tóth prvú kapelu v rakúskom Grázi Hammer X.
V roku 1993 pôsobil gitarista v rockovej skupine Freddie´s Stoned, ktorá vystupovala v zložení Joe Vötter, Heli Eibisberger, Andy Schmitz a Andy Hölzl. Skupina absolvovala koncertné turné v Rakúsku a vydala vlastné CD.
V rokoch 1995 – 1997 pôsobil Henry Tóth ako gitarový pedagóg na Štátnej univerzite v Grazi.
Rok 1996 znamenal vydanie debutového albumu The Big H - Breath (H&V Jumbo Records) a ocenenie Slovenskej hudobnej akadémie Grammy West v kategórií Najlepší inštrumentalista roka a tiež nominácie v kategóriách Producent roka, Platňa roka a Zvuk.
Hentry Tóth sa v tomto roku predstavil aj na koncertnom turné s Delmarom Brownom, Emilom Frátrikom a Braňom Valantským - Košický jazzový festival '96 , absolvoval vystúpenie v Bratislave, Prešove...
V roku 1997 absolvovala kapela The Big H koncertné turné v Rakúsku, roku 1999 koncertovali na Slovensku (v zložení: drums: Emil Frátrik, keyboards: Marian Čekovský, bass: Marek Minárik & guitar: Henry Tóth) a na slovenských pódiách sa predstavili aj v roku 2001 na jarnom turné, v lete vystúpila kapela na takmer 50 klubových koncertoch v Čechách.
Na Bratislavských Jazzových Dňoch '99, výstúpil Henry Tóth spolu s Adrienou Bartošovou
V roku 2000 sa Henry Tóth zúčastnil na nahrávke vianočného singlu Spoločná ( hudba/text/produkcia: Henry Tóth/Andrej Turok/Reiner Rietsch, interpreti: Robo Papp, Igor Timko, Robo Opatovský, Dagmar Rostand, Robo Grigorov, Ivana Christová, Katka Korček, Marian Greksa, Janka Stanová, Rado"Vrabec" Orth).


Added: 24.11.2013, Marek

Similar artists