singer

Janais

Jana Kothajová

Birth: Prešov, SlovakiaJanais
Zdroj: SOUL FOR SHOW


Buď správcem tohoto profilu


Janais je slovenská skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický indie pop s prvkami folku a šansónu si získava poslucháčov všetkých vekových kategórií.

Do širšieho povedomia sa dostala najmä vďaka Eurovision Song Contest 2009, kde sa aj s kapelou prebojovala do národného finálového kola s piesňou Taram ta rej. V tom istom roku vydala svoj debutový album s názvom Svetaboj s 13 autorskými piesňami.

V marci 2013 vydala Janais svoj druhý album s názvom Eufória. 11 nových piesní spájajú moderné a pestré aranžmány s evidentným posunom za hranice debutu smerom k šansónu, elektronike a džezovým prvkom. Okrem duetu s Martinom Husovským z Komajoty či spolupráce so známym textárom Vladom Krauszom album obohacujú aj anglické skladby a francúzske šansóny, ktoré speváčka sama zložila a otextovala.
V roku 2015 Janais nahrala svoj tretí štúdiový album, ktorý je venovaný Vianociam. Album Vianočná Janais pozostáva z najznámejších slovenských kolied v originálnych úpravách, ale tiež z francúzskych a anglických vianočných piesní. Súčasťou albumu je aj duet Biela pieseň so Zuzanou Smatanovou a nestarnúca Let it snow, ktorú Janais pretextovala do slovenčiny pod názvom Nech sneží. Album bol ocenený zlatou platňou.

Posledným, štvrtým štúdiovým albumom speváčky a skladateľky Janais sú ILÚZIE. Po troch rokoch od vydania albumu Vianočná Janais autorka predstavuje svoju novú tvorbu opäť v troch jazykoch. Piesne známe z éteru slovenských rádií ako Nad hladinou, Hlavolam či anglickú Shoulder striedajú úplné novinky a pieseň Heart, známa svojim klipom z ulíc Bratislavy. Album obohacuje aj duet Blízko s víťazom X Factor Petrom Bažíkom a francúzska verzia známeho slovenského šansónu Čerešne – Les cerises.

Doménou Janais je francúzština. Piesne svetoznámych šansoniérov ako sú Edith Piaf, Yves Montand, či Nana Mouskouri spieva s jemnosťou i silou, no zároveň s nesmiernou ľahkosťou. Speváčka vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux, FR. Práve vďaka tomu je jej podanie francúzskych šansónov verné a strhujúce.

Added: 27.05.2014, Marek