Beztíže Priessnitz vychádza v reedícii a taktiež ako výpravné 2LP Všetko sprevádza surový klip k piesni Ženanovinka

Hoci je to už viac ako polroka, odkedy vyšiel ,,rozlúčkový" album Priessnitz Beztíže, prvý náklad unikátne zabaleného albumu z dielne Laboratoře Petra Babáka a Matěje Hanauera s rukopisným designom členov kapely je už beznádejne vypredaný. Tí, ktorí ho stihli zakúpiť, tak majú doma skutočnú zberateľskú raritku. O nič menej unikátna je z grafického hľadiska ale aj práve vydaná reedícia. Okrem CD Beztíže, si teraz fanúšikovia môžu zaobstarať taktiež luxusné 2LP, pričom sa o grafický design oboch nosičov opäť postaralo duo Babák - Hanauer, teraz navyše v spolupráci s dvorným fotografom kapely Dušanem Tománkem. Grafický koncept Beztíže naviac inšpiroval aj nový klip k piesni Žena režisérky Terezy Srbové:
,,Sme radi, že zatiaľ s albumom Beztíže všetko vychádza, ako sme si minulý rok naplánovali, takže s jarou prichádza spoločne s reedíciou na CD aj krásne 2LP. Dúfame, že poteší našich fanúšikov, zberateľov a vinylofilov," komentuje frontman Priessnitz Jaromír Švejdík nové vydanie albumu, ktoré bezpochýb patrí medzi najzásadnejšie domáce počiny minulého roku. Svedčia o tom ostatné dve nominácie na Ceny Anděl 2016, nominácie na cenu českej hudobnej kritiky Apollo 2016 či druhé miesto v rebríčku najlepších domácich albumov podla Musicserver.cz.

2LP by malo uspokojiť aj tých najnáročnejších fanúšikov - napovedá to fakt, že bolo vylisované na 180 gramovom vinyle a nahrané rýchlosťou 45 otáčok za minútu. ,,Rýchlosť je vysoká, drážky dostatočne široké a hlboké, takže ideálna možnosť pre fanúšikov priblížiť si ten jesenický pocit a chlad tým najprirodzenejším a najteplejším spôsobom," láka na 2LP producent Dušan Neuwerth.

Samostatnou kapitolou, ktorá spoločne s vyššie zmieneným robí z reedície prepychovú záležitosť, je grafický design Petra Babáka a Matěje Hanauera. Podobne ako v prípade prvej edície, sa aj teraz dostali k slovu ich originálne, laserom rezané ,,beztížne" nástroje.

,,Len sme v Laboratoři očistili plnú krabicu nástrojov z prvej várky a dali sa do návrhov ďalších CD a 2LP. Nástroje vrčali vzduchom a za pár minút bolo hotovo. Pod CD navyše nájdete fotografie niektorých nástrojov, takže nakoniec aj oni sa stali súčasťou designu. To nám ale nestačilo.
Len vytlačené ofsetom a žiadny ďalší živý vstup ...?! Časť nákladu 2LP, z ktorého máme obzvlášť radosť, keďže sa do neho podarilo dostať ,,krucidobrý” zin s výberom parádnych koncertných fotiek Dušana Tománka, bude opäť ešte dokreslená kapelou. Proste unikátne kúsky!, " hovorí Petr Babák a dodáva: ,,Teraz s Jaromírem už len hľadáme ten termín s veľkým Té, kde priamo na koncerte kapela obaly svojho 2LP ešte prejde. Bude to raritka, strážte si Facebook a eventy Priessnitz..."

Všetky nadchádzajúce koncerty nájdete nižšie alebo na oficiálnych stránkach kapely: www.priessnitz.com/koncerty Okrem už potvrdených akcií sa podľa aktuálnych informácií môžete tešiť taktiež na tradičné vianočné koncerty a snáď i na jednu delikatesu, ktorá sa bude skvele vynímať v knižnici všetkých verných fanúšikov Priessnitz.

Laboratórium Petra Babáka totižto podľa zákulisných informácii chystá v spolupráci s Dušanem Tománkem veľkú knihu Priessnitz. Zložená by mala byť primárne z Tománkových fotiek a vzhľadom k tomu, že s kapelou jazdí už od jej založenia, vyzerá to podľa Babákových slov na poriadne "macatou bibli Priessnitz"...

To, že grafické prvky použité na albume Beztíže naozaj silno rezonujú naprieč umeleckou sférou, naviac dokazuje aj v úvode zmienený nový, značne surový a pôsobivý klip k piesni Žena, ktorý natočila v americkej púšti so svojím mužom Tobiasem Queisserem scenáristka a režisérka Tereza Srbová.

,,Táto pieseň mi od prvého vypočutia platne vyčnievala. Jej tempo a nálada mi trochu pripomínali pesničkárov z Nashvillu, prišla mi ako robená pre americkú road story. Zatiaľ čo niektoré songy fungujú len v českom prostredí, na Ženě je niečo kultúrne prenosného, má chytľavú melódiu, dostane sa Vám pod kožu, " vysvetľuje Srbová.

K samotnému prelínaniu s grafickými prvkami albumu dodáva: ,,Hlavná hrdinka klipu je zviazaná konvenciami a obavami - bojí sa, aby jej niekto druhý nezlomil srdce. Zároveň ju spaľuje túžba vydať sa ako za svojou láskou, tak na cestu sebaobjavovania. Tá cesta ju vábi a volá skrz znamenia, ktoré vidí okolo seba. Kedˇ je človek zamilovaný, všetko mu pripomína subjekt jeho vášne a toto dievča všade naráža na klikyháky, čmáranice, čiary - rovnaké ako Priessnitz načmárali na obal nového albumu. Slovo 'čáry' zároveň znamená kúzla. Čáry a ich dvojzmysel je tak jedným z hlavných lajtmotívov videoklipu."

Nadchádzajúce koncerty Priessnitz

30. 6., Hradecký Slunovrat, Hradec nad Moravicí
1. 7., Fingers Up!, Mohelnice
22. 7., Colours of Ostrava
23. 7., Brno, Vaňkovka
4. 8., Beseda u Bigbítu, Tasov u Uherského hradiště
5. 8., Bílá voda
12. 8., Rejvíz, Chřástal Fest
15. 8., Mladá Boleslav, Hrad
16. 8., Praha, Tiskárna na vzduchu
25. 8., Vroutek, Rock for Churchill
26. 8., Lázně Bohdaneč, On the Road
26. 10., Veselí nad Moravou
27. 10., Havířov, Klub Stolárna
28. 10., Rychlebské stezky, Černá voda


Added: 22.06.2017, Marek

Related photos

fotofoto
fotofoto
fotofoto
foto

Fotografie: Dušan Tománek