Akalaky a Celeste Buckingham v avantgardnom videoklipe vizionárskeho režiséra Jiřího Marshala: TOKYOnovinka

Symbolicky práve v závere roka prichádza do éteru hudobná novinka, ktorá svojím zvukom a progresívnym videoklipom naznačuje, že blížiaci sa nový rok definitívne prinesie do slovenskej hudby výrazné nové trendy.

Asi nie je žiadnym prekvapením, že v inovatívnej hudobnej novinke sa objavuje meno speváčky Celeste Buckingham, ktorá slovenskú tvorbu v pravidelných intervaloch osviežuje prvkami trendov zo zámoria. „Vzhľadom na to, že Celeste žila a tvorila v USA a má na konte spolupráce so zahraničnými producentmi, je prirodzené, že sa vo svojej tvorbe snaží posúvať nielen svoje limity ale aj hudobné postupy smerom k svetovým trendom, či už v štúdiu alebo v klipoch. Myslím si, že to do určitej miery vníma ako svoju povinnosť a tento prístup ju baví a pristane jej,“ hovorí manažér Celeste Buckingham Lumír Mati.Speváčka naplnila svoje pracovné plány na rok 2017 a urobila z neho rok duetov. Zahájila ho spoluprácou s Kalim a Petrom Pannom Alica z ríše divokých a na záver roka prijala pozvanie do Japonska. Pozvánka prišla od speváka a rapera vystupujúceho pod umeleckým menom Akalaky.
Cesty Celeste a Akalakyho sa stretli vďaka spoločnému domovskému nahrávaciemu štúdiu Littlebeat a producentovi Martinovi Maxovi Šrámekovi. Akalaky začal v Littlebeate nahrávať svoj debutový sólový singel Tokyo. Počas nahrávania sa zrodil nápad prizvať Celeste do skladby ako hosťa. „Celeste bola jediná speváčka, s ktorou som chcel v tomto singli spolupracovať a tak som poprosil Maxa, aby jej pesničku pustil. Vnímam ju ako veľkú profesionálku,“ spomína Akalaky na chvíľu napätia, keď čakal na Celestino vyjadrenie k spolupráci. „Skladba reprezentuje rozpadnutý vzťah, dvojicu, ktorá sa odcudzila. V refréne je hudobná linka, ktorá pripomína Japonsko, vďaka nej mi napadol názov Tokyo a videoklip s príbehom dvoch ľudí stratených v jednom z najväčších miest sveta,“ vysvetľuje Akalaky námet a príbeh skladby.

„Tento rok mi priniesol skvelé spolupráce aj nový štúdiový album. Na záver roka som si ako prekvapenie nechala špeciálnu chuťovku, kvôli ktorej som vycestovala najďalej,“ hovorí o svojej koncoročnej spolupráci Celeste, pre ktorú bolo nakrúcanie nového klipu silným zážitkom, keďže cesta do Japonska bola jej veľkým snom. „Som rada, že som mohla aspoň na chvíľu vidieť japonskú kultúru a ľudí. Veľmi ma prekvapilo, akí sú neskutočne milí a slušní a akú majú neuveriteľnú disciplínu - aj napriek tomu, že populácia v Tokiu je približne 14 miliónov ľudí, to mesto je čisté, disciplinované; bola som z toho ohromená a myslím si, že Európa by sa od nich mala čo učiť...“ spomína Celeste a prezrádza, že kvôli ďalším pracovným povinnostiam sa v budúcnosti chystá do Japonska cestovať častejšie.

Ako dodáva Akalaky, to, že sa vyberú nakrúcať do Tokia, bolo jasné od začiatku. Otáznik visel iba nad voľbou správneho režiséra. Progresívny zvuk z dielne Littlebeat štúdia si žiadal aj progresívny vizuál a režiséra s vizionárskymi nápadmi a postupmi. „Keď som sa so Celeste rozprával o tom, kto by to mohol točiť, padlo meno Jiří Marshal a bolo rozhodnuté,“ spomína Akalaky. Slovensko-český tím odletel v septembri do Tokia na šesť dní. Po týždni v Japonsku nasledovala postprodukčná fáza a úpravy v Prahe, ktoré vyvrcholili začiatkom decembra. Výsledkom je avantgardný videoklip, ktorý dodáva skladbe celkom nový rozmer a pridanú hodnotu.
„Najnáročnejšia časť celého procesu bol posledný týždeň postprodukcie, kedy som sa nebol schopný ani dostať domov z ateliéru a takmer som nespal,” prezrádza režisér Jiří Marshal, ktorý v projekte Tokyo zrealizoval experiment s novou technikou snímania. Oboch umelcov, Celeste i Akalakyho nakrúcal pomocou špeciálneho ramena s kamerou, ktoré bolo vyrobené na mieru a umiestnené priamo na ich tele. „Zámerom bolo navodiť dojem, že nás neustále niekto sleduje - kontra pohľad mimo seba (taká moja mentálna “splácanina”). S touto technikou sme dosť experimentovali a ladili sme ju ešte pred odletom, aby všetko fungovalo tak ako má. Mimochodom, z výroby hmoty, ktorou je pokrytá Japonka v klipe, nám ostalo ešte 5kg solamylu, tak si napečieme na Vianoce celý ateliér bábovky. Týmto by sme sa radi poďakovali spoločnosti Dr. Oetker za podporu videoklipu (smiech).”Čo hovoria na finálny videoklip Akalaky a Celeste? „Úprimne? Myslím si, že sa nám podarilo spraviť pri všetkých klipoch, ktoré dnes vychádzajú, niečo naozaj iné, niečo, čo môže dostať nálepku, že je to naozaj originálne. Dajte Marshalovi Grammy!“ hodnotí Akalaky. „Som rada, že v rámci Slovenska a Čiech máme v rámci kreatívy človeka ako je Jiří. Je jeden z mála, ak nie jediný, ktorý doslova žije s trendmi a posúva kreatívne hranice. Myslím, že na klip k pesničke Tokyo nemohol byť nikto vhodnejší než on. Výsledok je zvláštny, je až psychadelický, vystihuje kontent, ktorí sme chceli s Akalakym odkomunikovať a tvorí symbiózu so zvukom Maxa Šrámeka,“ hovorí Celeste na adresu uznávaného art directora, s ktorým spolupracovala na svojom videoklipe z L.A. k duetu s Majkom Spiritom I Was Wrong.

Akalaky a Celeste Buckingham slávnostne pokrstili videoklip Tokyo v stredu 13. decembra v herni Top Fun v Bory Mall v prítomnosti médií, zástupcov rádií a hudobných kolegov.

Kto je Akalaky?

Talentovaný 24 ročný umelec z Bratislavy vlastným menom Ľubomír Glasa aktívne tvorí od 15tich rokov. Svoju hudobnú premiéru zažil v roku 2009 ako člen dnes už neexistujúcej hip-hopovej formácie PNS (Priorita Nevzdávať sa), ktorú tvoril spoločne s raperom Uwe. V roku 2017 sa rozhodol po dlhej pauze pre sólovú umeleckú dráhu a pre produkciu svojho debutového sólo singla Tokyo si vybral renomované štúdio Littlebeat. Sám sa charakterizuje ako umelca, ktorý chce svojou tvorbou nájsť prienik medzi spevom a rapom. V textoch, ktoré si sám píše, nechce ľuďom diktovať, čo majú robiť, ale interpretovať svoj pohľad na život a nechať fanúšikov, aby si v jeho skladbách našli vlastné posolstvá. V súčasnosti študuje marketing a pripravuje nové single, ktoré predstaví na jar 2018.


Added: 14.12.2017, martin

Related photos

fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
foto

Fotografie: Tibor Kuna