Mikušekov koncert plný českých a slovenských hviezd bol dávkou úprimných speváckych vystúpení a úsmevných momentovnovinka

Allan Mikušek sa so svojimi hosťami v utorkový večer predstavil Bratislave. Pri príležitosti jeho dvoch jubileí počas takmer trojhodinového galakoncertu pódium patrilo slovenským a českým hudobným stáliciam. Oslávencovi blahoželal Michal David, Vašo Patejdl, František Nedvěd, Michaela Tučná, Beáta Dubasová, Peter Cmorik a mnoho ďalších. Večer plný hudby, zábavy, ale aj emócií si však vyžiadal i vtipné momenty, ktoré publikum prijalo s aplauzom.

Večer plný žánrovej rôznorodosti otvoril Mikušek so svojou sprievodnou skupinou. Celý večer oslávenca, ale i mnohých hostí sprevádzala zostava v zložení Erik Binovský (basová gitara), Tomáš Vana a Marián Radošovský (gitary) ,Peter Mikušek (bicie), či klavirista kapely Peter Bič Project Zoli Tóth. O vokály sa počas celého koncertu postarala Martina Gallová. Zoskupenie hudobníkov pod taktovkou Allana Mikušeka publiku v prvej časti galakoncertu zahralo 10 skladieb. Medzi nimi i Skúšam, Show musí byť, Známa vec, Košeľa, či Čo o mne vieš.

Po odspievaní skladieb z Mikušekovho pera program prerušila prestávka, po ktorej sa diváci dočkali avizovaných hostí. S nezabudnuteľnými Tučňákmi slovenský country spevák zanôtil aj slávnu skladbu Všichni jsou už v Mexiku. Petr Kocman sa predstavil s piesňami Chřestýší jed a Dážď. Publikum sa mohutným spevom pripojilo k Tomášovi Linkovi pri legendárnej skladbe Báječná ženská. Okrem nej v jeho podaní zaznela i Pani má se má. Koncert postupne gradoval a mikrofónu sa zhostila Michaela Tučná, dcéra legendárneho speváka Michala Tučného. Návštevníkom spolu s Mikušekom ponúkla skladby Sundej z hodin závaží a Len chcieť. František Nedvěd so skupinou Tie break predstavili pesničku Kamarát a Modré nebo, ktorú s Mikušekom nahrali pred takmer 18 rokmi. Po českej legende pódium patrilo najmladšiemu z hostí - Petrovi Cmorikovi. Ten svojim povestným chrapľákom zaspieval skladby Kam som rozum dal? Ale aj skladbu z Mikušekovej dielne Stále hrám. Koncert pokračoval vystúpením pôvabnej slovenskej speváčky Beáty Dubasovej, ktorá okrem vianočného duetu Ježiško je v každom z nás rozospievala dav notoricky známym hitom Sme také, aké sme. Ako posledný z domácich hostí sa mikrofónu ujal Vašo Patejdl. Po boku Mikušekovej družiny i oslávenca prítomným ponúkol trojicu piesní Nemôžeš v kúte stáť, O tom je raj. Publikum bezpochyby dostal do varu svojou slávnou Elánovkou Kaskadér. Zlatým klincom programu bolo azda najočakávanejšie vystúpenie českého hitmakera Michala Davida, ktorý pri skladbách Chtěl bych žít, Nejsi sám a Nonstop predviedol okrem skvelého spevu i dávku improvizácie a humoru. Program prerušilo odovzdávanie gitary, o ktorú sa posledné dni súťažilo na sociálnych sieťach. Unikátnu gitaru podpísanú všetkými hosťami galakoncertu vyhrala mladá slečna. Priamo na pódiu do jej náručia gitara poputovala z rúk hviezd večera Franta Nedvěda, Michala Davida a Vaša Patejdla. Večer všetci hostia uzavreli posledným spoločným akustickým vystúpením. Na počesť Michala Tučného zaspievali známu country pieseň Tam u nebeských bran.

Koncert tohto rozmeru je ako živý organizmus, ktorý sa vyvíja. Ani večer Mikušekových hudobných osláv sa nezaobišiel bez improvizácií
Počas utorkového megakoncertu sa na jednom pódiu prestriedali vyše tri desiatky hudobníkov. Trojhodinové predstavenie s toľkými vystupujúcimi je možné prirovnať k menšiemu festivalu. Na rozdiel od festivalov počas Mikušekovho galakoncertu neboli prestávky medzi jednotlivými vystúpeniami, kde zvyčajne vzniká priestor na doladenie technického supportu, a tak sa počas večera improvizovalo. Odniesla si to i čítačka, ktorá bola neodmysliteľnou súčasťou koncertu, keďže samotný Mikušek odspieval 30 skladieb, pričom viac ako tretina z nich nepochádzala z jeho štandardného repertoáru. Počas show vzniklo niekoľko neštandardných momentov, ktoré publikum prijalo s úsmevom. Jednou z nich bolo obliekanie saka priamo na pódiu. „V ten večer sa udialo mnoho zábavných chvíľ, jednalo sa o LIVE vystúpenie so všetkým, čo k tomu patrí a nezaobišlo sa to bez momentov, kedy sme improvizovali. Také je živé vystúpenie. Je to ako organizmus, ktorý sa vyvíja a presne takéto momenty dávajú Live koncertom tú správnu a nefalšovanú atmosféru. Na tento koncert som sa pripravoval naozaj dlho. Podporu mi okrem hudobníkov, ktorí so mnou stáli na jednom pódiu, prejavili aj kamaráti. Jeden z nich mi daroval hodnotný oblek, ktorý som si chcel obliecť na druhú časť programu, čo som však v pauze nestíhal. Tak som si aspoň sako obliekal priamo na pódiu. Vznikla z toho vtipná historka a ja som v konečnom dôsledku rád, že celý koncert vrátane tejto situácie bol autentický a úprimný,“ poodhalil Mikušek ako to bolo so sakom, o ktorom dnes kolujú historky.

Pri premiérovom predstavovaní spoločného duetu s Michalom Davidom sa udiala ďalšia neočakávaná situácia. Skladba Nejsi sám je absolútnou novinkou. Jej prvotný zrod síce nastal už pred dvoma rokmi, proces vývinu a dotvárania skladby sa natiahol až do posledných dní pred galakoncertom. V lete sa v Davidovom pražskom štúdiu nahrávala prvá melódia, finálnu verziu pieseň dostala až tesne pred koncertom. Posledná úprava textu nastala tri dni pred koncertom, a to sa odrazilo i na vystúpení. Česká hviezda priamo na pódiu úprimne priznala výpadok textu, keďže skladbu ešte nikdy nespieval. Situáciu skomplikoval problém s čítačkou. Michal David však ukázal svoje improvizačné zručnosti a skladbu napokon odspieval pomocou ručne písaného textu. Úprimnosť, vtip a najmä profesionálny prístup za každých okolností publikum dostalo a Michala Davida odmenili burácajúcim potleskom. „Budem sa opakovať, ale presne tieto situácie dávajú naživo odohratým koncertom ten šmrnc. Michal je obrovský profesionál, ktorý nesklamal a priznal výpadok, ktorý sa jednoducho stáva aj najväčším hviezdam, nie len v našich končinách, ale aj všade vo svete. Veľmi si cením, že si stál za svojim a fanúšikom venoval kus zo seba. Mnohí takéto situácie riešia veľmi jednoducho, zapnú playback a tvária sa, že je všetko v poriadku. Michal David si stojí za svojím a s nadhľadom a vtipom vzal situáciu do vlastných rúk a s gráciou zaspieval náš nový duet a za toto ´klobúk dole´“ , vyjadril sa hostiteľ koncertu Allan Mikušek.


Added: 02.02.2018, martin

Related photos

fotofoto

Fotografie: Gréta Zubová