Slováci dobíjajú Afriku. Prostredníctvom unikátneho medzinárodného hudobného projektu.novinka

V roku 2018 sa začala vyvíjať zaujímavá medzinárodná hudobná kolaborácia. Slovenskí a nigérijskí umelci medzi sebou začali komunikovať o možnej spolupráci. Najskôr „priletela vlani Nigéria na Slovensko“, tento rok sa zase vybrala slovenská posádka do Afriky. Výsledkom je skvelý rodiaci sa projekt afrických rytmov a hudby zastrešených slovenskou hudobnou produkciou.

Na začiatku tohto medzinárodného hudobného priateľstva je slovenský producent Peter Pann. Ten sa v uplynulých rokoch stabilizoval ako jedna z najvýraznejších osobností medzi slovenskými producentmi. Popri neprehliadnuteľných úspechoch po boku rapera Kaliho začal prinášať aj vlastné projekty, spomedzi ktorých najviac zaujal producentský album Progress (2017).

Približne pred troma rokmi sa stal stredobodom jeho záujmu hudobný žáner AfroBeat, ktorého sila a energia mu učarovala natoľko, až vyústila do medzinárodnej spolupráce s nigérijskou hviezdou Ice Princom. Slovensko a Afrika sa vďaka tomu stretli v spoločnom hudobnom projekte. Peter Pann a Ice Prince aktuálne pripravujú spoločné medzinárodné EP.

Toto leto zverejnili prvú ochutnávku z EP - singel Mi Gyal Dem:


a aktuálne, v závere roka uzrel svetlo sveta druhý song, ktorý vzišiel z ich vzájomnej spolupráce: Know You Better:


Ako prezrádzajú, to stále nie je všetko – fanúšikovia sa dočkajú aj ďalších ich spoločných skladieb. Pri príležitosti tejto ojedinelej medzinárodnej spolupráce poskytli obaja umelci spoločný rozhovor. Nechýba ani rozhovor s celým tímom, ktorý priložil ruku k dielu v tejto medzinárodnej spolupráci - Michalom Nemtudom, ktorého si vybrali ako dvorného režiséra videoklipov svojho EP, Borisom Beharkom a Aron Mitu, ktorí sa postarali (nielen) o technický a produkčný support náročnej služobnej cesty do Nigérie...

Peter Pann

Ako presne vznikla spolupráca Peter Pann - Ice Prince? Aká bola jej genéza?
Jedného dňa som natrafil na AfroBeat (hudobný žáner z Nigérie) a povedal som si, že ho začnem produkovať, nakoľko som sa v tom našiel a obľúbil som si ho. Následne som sa ocitol u mňa v štúdiu s chlapcami z Nigérie a začali sme tvoriť spoločné tracky.

Prečo práve AfroBeat?
Celkovo mi tento štýl, krajina, kultúra a všetko okolo toho prirástlo k srdcu. Momentálne je mi to jednoducho umelecky blízke.

Ako by si tento žáner opísal? V čom je odlišný od iných? Čím Ťa ako skúseného producenta tak veľmi oslovil?
Sledujem ho už pár rokov a môžem povedať, že žiadna iná hudba ma nikdy nenabíjala tak silnou a pozitívnou energiou ako táto. Na druhej strane ma teší, že to je ešte „neprevarený“ žáner (nie je taký komerčný a nehrá to tu z každého rádia a nerobí ho každý). Ďalšia vec je, že nakoľko spolupracujem s umelcami z Afriky, o to viac ma baví to robiť. Pre mňa je AfroBeat hlavne silná pozitívna energia, radosť, tanec a liek na dušu.

OK, takže prečo AfroBeat, sme si už povedali. A prečo práve Ice Prince? V čom je pre Teba ako pre producenta výnimočný on?
Ja som nemal možnosť výberu. Ice proste prišiel do cesty, ktorú som mal už nakopnutú a najviac ma to potešilo, nakoľko práve on spieval refrén v mojej najobľúbenejšej skladbe. Zrazu som sa s ním ocitol v mojom štúdiu!

A dokonca nebol u Teba v štúdiu iba raz...
Správne. Ice bol u mňa v štúdiu nahrávať viackrát.

Ako presne ste sa našli? Ty si objavil jeho a oslovil si ho? Bolo hneď jasné, že nahrávať budete v Bratislave? Neuvažovali ste nad nahrávaním v Afrike?
S Icom sme sa spojili cez našich spoločných známych. Zhodou okolností mal práve v tom čase turné v Európe a bol na mesiac vo Viedni, odkiaľ cestoval na koncerty. Čiže bol naozaj doslova len na skok odo mňa. Tak sme dali pár studio sessions u mňa v Studio Laboratory... Bolo to minulý rok, niekedy v júni.

Môžeš teda už teraz prezradiť, aký projekt bude vlastne finálnym výsledkom Vašej spolupráce? Nepôjde iba o jeden track, správne?
Spoločne sme vytvorili EP (cca 5-6 vecí). Je to album, ktorý celý vznikol „za chodu“ u mňa v Studio Laboratory. Ako plynul čas, začali vznikať ďalšie skladby mimo tohto projektu a takisto, keď sme navštívili Nigériu, vznikli aj tam ďalšie tracky. EP máme v pláne dať von takým štýlom, že budeme postupne zverejňovať single s klipmi a jedného dňa vypustíme online celé EP.

Má už Vaše spoločné EP názov?
Zatiaľ má iba pracovný názov „Bed of Roses“.

Prvým výsledkom Vašej spolupráce bola skladba Mi Gyal Dem. Ako by si ju ako producent charakterizoval? V čom vidíš Ty osobne výnimočnosť tohto tracku v Tvojom „producentskom CV“?
Pre mňa je výnimočná v tom, že to je prvá spolupráca s Afrikou a rovno spolupráca s troma umelcami.

Novým singlom – Vaším druhým v poradí je track Know You Better...
Áno, track je taktiež súčasťou projektu, ktorý Ice nahral u mňa v štúdiu, keď bol na európskom turné. Klip sme nakrúcali v Nigérii v Lagose, na pláži v časti Lekki v Mood Beach Clube.

Ako sa Ti s Iceom spolupracovalo? Poznal si ho ako speváka zo svojej obľúbenej skladby. To musela byť pre Teba veľká vec, že zrazu tvoríte niečo spolu.
Bol to zážitok. Keď som mu pustil hudbu, v momente sa postavil za mikrofón a nahrával. On si proste nepíše texty. Príde do štúdia a tvorí tam. Čiže to bolo pre mňa niečo nové.

Ako by si opísal rozdiel medzi tým, keď produkuješ track na Slovensku so slovenskými kolegami v porovnaní s tým, keď spolupracuješ na medzinárodnej produkcii? V čom je to pre Teba osobne iné?
Je to iné v tom tvorivom procese - on si naozaj nepripravil vopred text ani nič iné. Všetko sa tvorí v štúdiu, na mieste.

Kvôli projektu cestoval nielen Ice Prince za Tebou do Bratislavy, ale napokon si sa vybral aj Ty za ním do Nigérie...
Presne tak. Boli sme tam tento rok v máji nakrúcať videoklipy k našim spoločným skladbám.

Takže v rámci jednej cesty ste nakrúcali viacero videoklipov...
Natočili sme dva klipy a tretí máme rozrobený. Ten sa dotočí v Európe, keď sem Ice opäť príde.

Takže plánuje v rámci Vašej kolaborácie ďalšie cesty na Slovensko?
Áno, tento rok by mal prísť aj na Slovensko na návštevu, tak počas jeho pobytu máme v pláne nakrúcať ďalšie klipy.

Klipy k tomuto srdcovému projektu si zveril do rúk Miškovi Nemtudovi...
Áno, voľba bola jasná, pretože poznám jeho prácu, viem, že je kvalitná a sme kamaráti.

Často spomínaš, že dôležitou súčasťou tímu boli tiež Boris Beharka a Aron Mitu. Aké boli ich úlohy? V čom Vám boli oporou?
Boris bol druhý kameraman. Je tiež súčasťou A-Teamu Michala Nemtudu, takže som ich chcel mať na pľaci oboch, keďže s nimi mám veľmi dobré skúsenosti. Ďalej bol s nami náš kamarát Stanko, ktorý si išiel užiť tento africký vibe naplno, nakoľko má už Afriku precestovanú a Aron bola na väčšine studio sessions, keď tu bol Ice a keď už bola pri zrode, chcel som ju zapojiť aj do tripu do Nigérie. Tancovala nám v jednom klipe, koučovala ako choreografka miestnu tanečnicu a zároveň nám riešila všetky produkčné veci. Keď sme ako team dostali nejaký nápad alebo sme zohnali nejaké kontakty, čo treba vyriešiť tak chytila telefón a všetko zvládla ako najväčší profík a vybavila.

Čaká aj Teba kvôli tomuto projektu ďalšia cesta do Afriky?
Určite sa chcem do Afriky vrátiť. Mám tam rozbehnuté spolupráce aj s inými interpretmi a milujem to tam.

Máš v pláne aj spoluprácu s umelcami z iných afrických krajín? Alebo zatiaľ sú Tvoje producentské aktivity iba v rámci Nigérie?
V tracku Mi Gyal Dem máme aj speváka z Gambie. No Nigéria je krajina, na ktorú sa chcem sústrediť najviac. To, ale neznamená, že nebudem robiť s umelcami z iných krajín.

Kto všetko ešte spolupracoval na tracku Mi Gyal Dem okrem Icea? Ako ste vyberali ostatných hostí?
Na treku máme ešte 3gga, to je kamarát Ice Princa, tak ho tam dohodil on a T Smallz - on je z Gambie a je to zas kamarát 3ggu, čiže on ho doviedol do štúdia.

V akom časovom horizonte plánujete vydať ďalší track aj s klipom?
Určite čím skôr. Riešime ešte nejakých hostí a keďže sú to zahraničné mená, tak to je trochu komplikovanejšie a časovo náročnejšie.

Ice Prince

Ako by si opísal svoje doterajšie dojmy a pocity zo Slovenska?
Moje zážitky spojené so Slovenskom sú od prvého po posledný úžasné! Páčia sa mi vaši ľudia a vibe. Na Slovensku som našiel niekoľko naozaj dobrých priateľov, takže o Slovensku môžem hovoriť iba pozitívne.

Bol si na Slovensku pred Tvojím nahrávaním s Petrom Pannom?
Nie, pred tým som na Slovensku nikdy nebol. Stretnutie s Petrom Pannom a naše spoločné nahrávanie bolo prvou vecou, ktorá ma sem priviedla.

Zvykneš nahrávať medzinárodné kolaborácie pravidelne? Predovšetkým s európskymi umelcami?
Nahrával som s umelcami z rôznych krajín z celého sveta. Ale čo sa týka Európy, tak to doteraz boli najmä spolupráce britskými a francúzskymi umelcami ako Chip, Krept and Konan, Donaeo, Jack Suleiman, Awa Imani a podobne.

Prečo si sa tentokrát rozhodol pre spoluprácu s Petrom Pannom?
Do tejto spolupráce som išiel, pretože som sa zamiloval do jeho hudby od prvého okamihu, keď som ju počul.

Čo konkrétne sa Ti na jeho hudbe zapáčilo?
Páči sa mi, že znie veľmi fresh a veľmi muzikálne, melodicky.

V čom je pre Teba Peter ako hudobný producent výnimočný?
Hudba Petra Panna sa môže šíriť v každej krajine a medzi všetkých bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu či náboženstvo. Nezáleží na tom, do ktorej z týchto skupín patríte. Hudba Petra Panna vás jednoducho osloví.

V akom jazyku vznikol názov Vášho prvého spoločného singla Mi Gyal Dem a ako by si ho preložil? Aké je posolstvo skladby Mi Gyal Dem?
Fráza „mi gyal dem“ pochádza z jazyka Patua, čo je Esperanto z Jamajky a znamená „všetky moje dievčatá”. Posolstvom je šíriť lásku všetkým ženám na celom svete a odkázať im, že pre ne urobíme všetko a čokoľvek, kým sú naše.

BIO – Ice Prince
Ice Prince, vlastným menom Panshak Zamani pochádza z africkej Nigérie a presadil sa v roku 2010, kedy vydal svoj prvý oficiálny singel s názvom Oleku. Odvtedy sa stal uznávaným umelcom svojho regiónu, čo dokazuje ocenenie BET award za najlepšieho medzinárodného umelca, ktoré má na konte. Aktuálne pôsobí pod hlavičkou vydavateľstva Cat Entertainment. Do dnešného dňa stihol vydať tri albumy: Everybody Loves Ice Prince, Fire Of Zamani a Jos To The World, dva EP albumy Trash Can Ep a Cold EP a získal tiež viacero hudobných ocenení.

Michal Nemtuda

Peter Pann a Ice Prince si Ťa vybrali ako dvorného režiséra klipov svojho EP. Aký je pocit, byť súčasťou takého unikátneho medzinárodného počinu?
Celý čas, odkedy poznám Petra Panna, mu hovorím, že jeho hudba patrí do sveta. To, že sa toto celé deje, ma teší takisto ako jeho. Keď som sa dozvedel, o akú veľkú hviezdu africkej hudby ide, tak som si najprv povedal že konečne si plní sny, a ja som veľmi rád, že s ním môžem byť pri tom. Vďaka tejto spolupráci som spoznal ďalších veľmi talentovaných ľudí zo sveta, za čo mu v prvom rade ďakujem a teším sa na ďalšie spolupráce. V skratke, vďaka nemu si plním aj ja moje sny a som rád že „náš" projekt už nie je len slovenský.

Prvé nakrúcanie aj release prvého klipu máte za sebou. Ako si spomínaš na začiatok tohto Vášho afrického dobrodružstva?
10. mája sme prišli na letisko do Viedne smer Amsterdam a odtiaľ do Nigérie, do mesta Lagos. Vedel som, že ideme super partia - Peter Pann, Dano čisT, Aron Mitu, Boris Beharka, Stano Machovčák a Dušan Čvarga. Viac-menej sme sa poznali, takže som vedel, že bude kopec srandy.

Ako dlho trvala Vaša cesta a nakrúcanie?
Nakrúcanie bolo rozdelené na viac dní, lebo sme nakrúcali až tri hudobné videoklipy. Každý, kto vedel, koľko klipov tam ideme točiť, nám samozrejme hovoril, že sme blázni, lebo u nás je niekedy problém natočiť jeden klip za dva týždne. My sme mali v pláne natočiť tri klipy za osem dní.

...a navyše v Afrike - to znie ako výzva...
Myslím si, že každý z nás, kto tam bol, má rád výzvy! :)

Plán bol nakrútiť tri klipy, napokon ste natočili 2,5 klipu. Prečo?
Niektoré lokácie, ktoré sme mali potvrdené mailom zo Slovenska, nám totiž nakoniec nevyšli. Nie, že by sme urobili niečo zle, jednoducho systém ako to tam funguje, nie je úplne jednoduchý. Niekedy sme na lokácii museli čakať aj 3-4 hodiny na ľudí, ktorí mali na starosti konkrétne miesta. A niekedy ani neprišli. Prvý z klipov je už vonku, na druhom sa pracuje a tretí budeme ešte dotáčať u nás, v Európe.

Kde presne ste nakrúcali?
Nakrúcali sme v meste Lagos a v blízkom okolí, na rôznych plážach, kluboch, uliciach, ale aj v lunaparku, ktorý som našiel počas cesty z jedného miesta na druhé. Ak máte peniaze na zaplatenie, tak točiť sa dá naozaj všade.

Bola to Tvoja prvá výroba v Afrike?
V Afrike prvá a dúfam, že nie posledná. Aj keď život tam je úplne iný ako u nás, chceme sa tam spolu s Borisom Beharkom určite vrátiť, možno nie konkrétne priamo do Lagosu, ale do Afriky a do iných miest veľmi radi.

Výroba v zahraničí, v tomto prípade v Afrike má svoje obmedzenia a nevýhody. Ako to bolo napríklad s transportom techniky? Sťažili Vám transfer bezpečnostné obmedzenia na letiskách a podobne?
Umelci, za ktorými sme tam išli, sú v tej krajine veľmi uznávaní. Na letisku nás vďaka tomu čakali ľudia, ktorí sa postarali o to, aby sme mali čo najmenej problémov pri kontrole a aby sme boli čo najrýchlejšie ubytovaní. Ak by tam neboli s nami, tak by to nebolo úplne ok a určite by sme sa zdržali na kontrole aj 3-4 hodiny.

Zažili ste počas výroby nebezpečné či adrenalínové chvíle?
Každý, kto už v Nigérii bol, veľmi dobre vie, že toto miesto nie je úplny raj na zemi. Žije tam veľmi veľa ľudí a nie každý sa môže mať dobre, to sme samozrejme aj cítili, keď sme sa ocitli na ulici sami. Teda tým myslím bez interpretov, ktorých tam domáci poznali. Zažili sme nejednu situáciu, kedy sme sa cítili v ohrození alebo sme museli sadnúť do auta a čo najrýchlejšie z toho miesta zmiznúť. Povedzme si na rovinu, keď máš pri sebe techniku za 10 tisíc eur, necítiš sa veľmi bezpečne v krajine a na mieste, ktoré je považované za jedno z najnebezpečnejších miest na svete.

Ktorý z týchto okamihov Ti utkvel v pamäti najviac?
Najviac vypätá situácia bola, keď nás na jednom z mostov obkľúčili motorkári, ktorí od nás chceli peniaze za to, že sme ich natáčali, aj keď objektív kamery smeroval na opačnú stranu, než oni jazdili. V tom momente sa im to, ale vysvetliť nedalo, tak nám neostávalo nič iné, než dať im peniaze a ísť odtiaľ preč. Vtedy mi naozaj nebolo všetko jedno.

V akom zložení ste tam cestovali? Mal si so sebou tím alebo si musel všetko zvládnuť sám?
Mal som so sebou svojho kolegu a zároveň top kamaráta Borisa Beharku. Pri natáčaní nám najviac pomáhal, hlavne psychicky, Dušan Čvarga. Pomocná ruka v každej situácii boli všetci - išli sme tam ako jeden tím a tak sme tam aj pracovali, za čo chcem touto cestou ešte raz všetkým pekne poďakovať. Koho ale musím vyzdvihnúť a naozaj pochváliť je Aron Mitu, toto dievča keby nebolo s nami, tak sme tam stratení. Riešila naozaj všetko, lokácie, komparzistov, priestory, proste všetko a zvládla to naozaj perfektne! Ďakujeme, Aron! Kreatívu na mieste som väčšinou riešil ja spolu s Borisom a aj samotné natáčanie sme si organizovali hlavne my.

V čom sú pre Teba takéto zahraničné výroby iné v porovnaní s tými domácimi?
Určite si všímam prístup interpretov, ako im na tom záleží, ako sú nápomocní. Doma je to väčšinou tak, že viem veľa s interpretmi konzultovať, baviť sa o tom, ako to má vyzerať. Tá príprava tu je určite iná ako vo svete. Vo svete, ale vidím, že nám ľudia viac dôverujú a nechávajú samotný výstup viac na nás. Nesnažia sa na mieste moc hovoriť režisérovi, ako to má vyzerať, že majú radšej, keď ho točia zospodu alebo zhora, proste nám dajú voľnú ruku. Samozrejme, záleží aj od toho aká „hviezda“ je daný interpret.

Aké iné zahraničné nakrúcania už máš na konte?
Máme spolupráce s Nemcami, Američanmi, Maďarmi, Čechmi a teraz pribudli aj interpreti z Afriky. Každej novej zahraničnej spolupráci sa, samozrejme veľmi tešíme. Naším snom je robiť určite zahraničnú produkciu, aby o našej video produkcii vedeli po celom svete.

Boris Beharka

Aká bola Tvoja úloha v tomto projekte?
V prvom rade to tam za daných podmienok po boku Michala Nemtudu čo najlepšie natočiť a potom som mal na starosti aj strih. Ako A-Team s Petrom Pannom pracujeme často a nešlo dokonca ani o prvý takýto výjazd niekam mimo Slovenska.

Ako by si túto Vašu cestu opísal zo svojho pohľadu?
Som rád, že sa vďaka práci dostanem na miesta, na ktoré by som sa asi inak nedostal a Nigéria takým miestom bola. Točenie bolo náročnejšie, ale boli sme super tím, v ktorom každý odviedol perfektnú robotu. Takže hneď by som si to v rovnakom zložení zopakoval.

AronMITU (Riddim Dance Project)

Celý tím sa zhoduje, že si bola veľkou oporou tohto projektu. Čo všetko si mala na starosti?
Moja úloha v projekte bola sprostredkovať komunikáciu medzi chalanmi zo Slovenska a Nigérie. Preto som mala za úlohu dať dokopy pred cestou aj v čase, keď sme boli v Lagose, všetky potrebné veci na natáčanie videoklipov.

Išlo o Tvoju prvú spoluprácu s Petom Pannom?
Ako sa to vezme, prvýkrát sme sa stretli ako neznámi ľudia, ktorí sú ale kreatívni, spojila nás naša profesia / interpret z Kuby žijúci na Slovensku ma poveril o tanečnú produkciu do videoklipu, kde mu hudbu produkoval práve Peter Pann...

Byť produkčnou silou v medzinárodnom projekte asi nebola najjednoduchšia úloha. Ako si spomínaš na Vašu cestu do Nigérie?
Tento projekt sa nedá pár vetami vyjadriť. Pre mňa, ako osobu s africkým pôvodom, ktorá vyrastala na Slovensku a venuje sa niečomu, čo na Slovensku málokto pozná, (aj keď som v tejto brandži už dosť dlhú dobu), toto spojenie bolo fantastické. Zažiť profíkov, ktorí sa stali profíkmi vďaka svojej tvrdej práci, ma len presvedčilo o tom, že osudy si píšeme sami. To spojenie sa začalo už pred rokom, keď sme sa s interpretmi stretávali práve u Petra Panna v štúdiu. Už tam som mohla vidieť, že ak niečo má fungovať spolu, nájde si to cestu. Veľmi sa teším, že sme to dotiahli tak ďaleko spolu ako tím.

Zdroj: SOUL FOR SHOW


Added: 19.11.2019, martin

Related photos