HEX odohrali jedinečný koncert, k 30-emu výročiu kapely a pre Ďuďa prišli zahrať IMT Smile, Polnišová aj Lehotskýnovinka

Najemotívnejší koncertný zážitok a opakované standing ovations. Tak vyzeral koncert skupiny HEX k 30-temu výročiu kapely venovaný Ďuďovi v bratislavskej Starej Tržnici. Na scéne sa vystriedali špeciálni hostia a bývalí členovia kapely, ktorí spievali a hrali kultové HEXácke hity. Petra Polnišová, Michal Kaščák, Janko Lehotský, IMT Smile, Vidiek, Le Payaco, Polemic, Para, Billy Barman, Puding Pani Elvisovej, Katka Korček, Vrabec, Shooty, Ján Gordulič, Dušan Slimák – tí všetci prišli vzdať hold kapele HEX a Petrovi „Ďuďovi“ Dudákovi, ktorý predčasne odišiel do hudobného neba.

Silné emócie prežívali účinkujúci na pódiu aj fanúšikovia v hľadisku na prvom výročnom koncerte skupiny HEX pre Ďuďa. V beznádejne vypredanej Starej Tržnici sa HEX predstavili v zostave Martin „Fefe“ Žúži, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, Tibor „Tybyke“ Szabados, Peter „Šarkan“ Novák, gitarista Laci Tvrdý a na trúbku zahral Peter Letovanec.

„Bol to jeden z naj koncertov, ktoré sme počas 30-tich rokov v kapele HEX zažili. Prípravy boli celkom náročné, no my sme cítili, že to takto pre našich fanúšikov musíme pripraviť. Ďakujeme hosťom a ľudom, ktorí sa podieľali na príprave koncertu, fanúšikom a v prvom rade našim rodinám za dlhoročnú podporu v tom, čo robíme,“ neskrýval dojatie Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

HEXácke hity „V piatok podvečer“, „Tam, kde slnko spí“, „Zlý motýľ“, „Maťo a Linda“ a mnohé ďalšie zaspievali hudobní hostia a priatelia kapely. Na pódiu sa vystriedali Janko Lehotský, skupina Vidiek, Le Payaco, Polemic, Para, Billy Barman, Puding Pani Elvisovej, Katka Korček, Vrabec, Shooty, Ján Gordulič a Dušan Slimák, ktorí skupinu HEX roky milujú. Pieseň „Chvíľu áno, chviľu nie“ zaspievala spolu s Laskym herečka Petra Polnišová.

„Pieseň mi vybrali HEXáci, ktorých mám strašne rada. Pokúšala som sa spievať, najmä preto, lebo je to pre Ďuďa, bolo to dojemné. Spoznali sme sa na škole a ja som vystupovala v ich klipe ešte ako mladá žaba. Bol to super človek, pozdravujem ho do neba,“ povedala Petra Polnišová.

Michal Kaščák a skupina Le Payaco zahrali pieseň „Všetko, čo mám rád“, ktorú organizátor nášho najväčšieho festivalu nazval najlepšou pesničkou v histórii ľudstva.

„Ďuďo bol kúzelný človek a zároveň výborný aranžér, skladateľ a muzikant. Ale aj futbalista, pretože som si s ním zahral na festivale Žákovic Open futbal. Ďuďo mal pre mňa vynikajúci a výnimočný hlas. Túto skladbu som si vybral už dávno, mám s ňou spojené rôzne zážitky. Je to jedna z najlepších popových pesničiek vôbec. Takú by som chcel zložiť,“ neskrýval obdiv Michal Kaščák.

Skupina Polemic odpálila skladbu „Každý deň je nedeľa“. Spevák Braňo Bajza poďakoval skupine HEX za to, že odštartovala v roku 1989 novú etapu v slovenskej hudbe a ovplyvnila celú generáciu hudobníkov. IMT Smile zahrali megahit HEXu „Keď sme sami“.

„Som rád, že sme sa stretli, keď som bol mladý chlapec. Bavia ma ľudia, ktorí sú na pódiu schopní urobiť hocičo. Ďuďo nebol len taký obyčajný frontman, bol svojský. To ako spieval, ako tvoril, ako produkoval. Vedel som, že hudbu vyštudoval a že sa vyzná v rôznych hudobných štýloch. Mal som k nemu veľký rešpekt. Ďakujem, že nám dal toľko dobrej muziky,“ vyznal sa Ivan Tásler.

Druhá polovica koncertu už patrila výlučne členom skupiny HEX. Na pódiu sa objavili aj bývalí členovia kapely Peter Slameň, Jožko Jurička, Martin Čorej a a hosťujúci muzikanti Hoťo a Veslo. Skladbu „Indiánske leto“ odohral s chalanmi hráč na panovú flautu Robo Puškár. Pieseň „Pridaj sa k nám (Keď sme s vami)“ si prišli na pódium zaspievať deti členov kapely. Skladbu „Srdce“ spieval z pôvodnej nahrávky Peter Dudák a chalani ho len sprevádzali s nástrojmi. Dojaté publikum ich odmenilo dlhým standing ovations.

„Veľmi milujeme to, čo robíme a verím, že to bolo aj cítiť. Kapela HEX je opäť pri plnej sile, bratislavský koncert nám ukázal, že nápad pozvať kolegov z hudobnej branže stál za to. Ľudia veľmi ocenili iné úpravy našich pesničiek, ale aj spomienky a príhody našich kolegov s nami. V Žiline a v Košiciach to bude opäť určite super, tešíme sa na našich kamarátov muzikantov, ako aj na fanúšikov našej skupiny. Bol to pre nás nesmierne ťažký rok, no oni nás podržali a my im prinesieme kus radosti. Ďuďo sa na nás pozerá a my veríme, že je šťastný,“ uzavrel Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Celý program režíroval Juraj Johanides a kapela z neho pripravuje dokument. Na koncerte si fanúšikovia mohli po prvýkrát kúpiť CD singel s novou skladbou „Pridaj sa k nám (Keď sme s vami)“. Výročné koncerty pre Ďuďa odohrajú HEX 26.11. v Žiline a 27.11. v Košiciach. Informácie o skupine nájdete na http://www.hex.sk/ a https://www.facebook.com/HEXOFFICIAL/?fref=ts


Added: 25.11.2019, martin

Related photos

fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto

Fotografie: Pavol Karell