Marek Ztracený zložil a naspieval ústrednú pieseň k filmu GUMP – pes, ktorý naučil ľudí žiťnovinka

Český režisér F. A. Brabec natočil v lete tohto roka film Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť, ktorého scenár vznikol podľa knižnej predlohy Filipa Rožka. Snímka o výnimočnej láske psa k človeku mala mať premiéru v kinách začiatkom decembra. Rovnako ako mnoho ďalších filmov sa ale kvôli pandémii koronavírusu presúva na jar 2021. Napriek tomu v týchto dňoch vznikla ku Gumpovi ústredná skladba a videoklip VÍTR DO PLACHET (FILM GUMP), ktorú zložil a naspieval Marek Ztracený.„Keď sa objavila táto ponuka, najprv som nevedel, o čo ide. Potom som si ale vypočul audioknihu, a to ma presvedčilo. Chvíľu som sa smial, chvíľu som bol dojatý, ten príbeh so mnou hýbal, vedel som, že toto sa bude skladať samo,“ vysvetlil hudobník, ktorému vraj zloženie pesničky trvalo dvanásť minút. „Bolo to dosť rýchle, pretože som sa v tom našiel. Sám som mal v detstve juhoslovanského šarplaninca, obrovského psa, s ktorým sa dalo rozprávať ako s človekom. Medlina bola úžasná, všetkých milovala, bola ako člen rodiny. Teraz túži po psovi môj syn, takže staviame dom so záhradou a už sa rozhliadame,“ dodal Marek Ztracený.

Snímka Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť, vznikla podľa rovnomennej knižnej predlohy, ktorá sa s viac ako 120 000 predanými výtlačkami v priebehu jedného roka stala najpredávanejšou knihou v Českej republike a získala i ocenenie čitateľov Magnesia Litera. Autor knihy Filip Rožek v roku 2016 spoluzaložil organizáciu Se psem mě baví svět, ktorá pomáha týraným a opusteným psom a celý zisk z predaja knižky venoval tejto organizácii. „Ja som sa v tom príbehu jednoznačne našiel. Mám 35 rokov a veľmi ma to bavilo, nie je to detský príbeh, je to skvelo opísaný život a životné situácie,“ dodal autor ústrednej piesne k filmu.

„Diváci sa môžu tešiť na pravdivý film. Film spontánne a pravdivo zahraný psíkmi z útulkov alebo množiarní, z ktorých väčšina má za sebou veľmi pohnutý príbeh a herci hrajú skôr druhotnú rolu,“ opísal Filip Rožek snímku, v ktorej sa v hlavných úlohách objavia Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Richard Krajčo či Jana Plodková. „Myslím si, že nič také diváci v kine dlhé roky nezažili. Rozprávame ten príbeh inak. Mnoho záberov je z pohľadu psa. Uvidíte českú krajinu z pohľadu od zeme. Bude to myslím nevšedný zážitok, príbeh videný psími očami, diváci si s ním môžu prežiť, ako sa cíti, čo zažíva,“ dodal režisér filmu F. A. Brabec.

Marek Ztracený - autor a zároveň interpret ústrednej filmovej piesne Vítr do plachet (film Gump), je aktuálne považovaný za najväčšieho českého hitmakera súčasnosti. Jeho aktuálny album Planeta jménem stres vyšiel tento rok vo februári, ihneď po vydaní získal zlatú platňu a priniesol hity Tak se nezlob a Když tě život kope do zadku.Premiéra filmu v kinách je naplánovaná na jar 2021. Distribútorom je spoločnosť Bioscop v Českej republike a Continental Film na Slovensku.


Added: 16.11.2020, martin

Related photos