Nefiguratívna záležitosť - video a textnovinka

Autor tejto skladby, Marty Mate, nám poskytol doplňujúce informácie k videu, ktoré bolo nedávno uverejnené na YouTube:

"V tomto videu som sa snažil vytvoriť akúsi láskavú obrazovú mozaiku poskladanú z tvorby pána Záboja, ktorá príjemne ladí s melodickou zložkou a rétoricky jedinečnou textovou časťou tejto skladby.

Vo videu sa prelínajú obrazy akademického maliara Záboja Bohuslava Kuľhavého. Je to jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských výtvarných umelcov, predstaviteľ slovenskej výtvarnej postmoderny. Sú doplnené pasážami z dokumentárneho cyklu RTVS: GEN.sk, odvysielaného na RTVS v roku 2017.

Rád by som sa poďakoval pánovi Zábojovi, ktorý mi udelil svoj súhlas s použitím jeho vyjadrení v tejto skladbe. Práve tá textová zložka, interpretovaná samotným pánom maliarom, dodáva skladbe špecifický charakter a príjemnú emóciu."Text:
Na súhvezdí uja Martina, v rámci rozdielnych polôh na obrazovej ploche, vidíme niečo, čo ja nazývam štrukturalizáciou. To znamená: tmavšia plocha ustupuje do pozadia a svetlejšia ide dopredu.

Táto nefiguratívna záležitosť hore, eliptická, akoby podčiarkovala celkový dej tohto obrazu a tlačí sa dopredu. Kým tuná, naopak: elipsa v spodnej časti, empaticky sa snaží súznieť s touto dolnou časťou obrazu.


Added: 11.03.2021, twindalad

Related photos