Rozhovor s Mirom Jarošom: Stojím na pódiu, spievam a cítim sa užitočnýnovinka

Miro Jaroš, slovenský zpěvák a skladatel, nedávno vydal klip k písni “Pizza Dance”, který nás vtáhl do 90. let. Tento stylový videoklip je součástí jeho nejnovějšího studiového alba “DISKO”. Album se stalo nejprodávanějším albem minulého roku a obsahuje několik skladeb, které jsou výrazné svou produkcí a originálním přístupem. Miro Jaroš se snaží své fanoušky bavit nejen hudbou, ale také kreativními videoklipy, které nám přinášejí radost a energii. Jak se mu podařilo spojit pizzu a tanec v písni “Pizza Dance”? To se dozvíme v našem rozhovoru!

Jak vás přivedlo k nápadu vytvářet hudbu pro děti?

Náhoda. Robil som niekoľko rokov rádiovú hudbu a keď ma oslovila kamarátka, či by som jej vedel pomôcť a napísal by som pesničku pre deti do projektu, ktorý chystala - odmietol som. Nikdy predtým som nerobil pesničku pre deti a myslel som si, že to ani nedokážem.
Ukecala ma a ja som to skúsil. Za 10 minút som napísal Veselé zúbky, jej sa to páčilo a pesnička sa stala hitom. Potom to už tak nejako išlo samo a po úspechu niekoľkých pesničiek som sa rozhodol nahrať prvý album pre deti.

Jak vás napadlo spojit výuku vaření pizzy s tancem?

Môj tréner mi vo fitku hovoril, ako sa s kamarátmi zabávali na párty a vymysleli si tanec akože robia pizzu. To ma zaujalo. Prišlo mi to ako zaujímavý nápad a tak som na dovolenke pri mori napísal Pizza Dance. Pesničku, ktorá ponúka návod ako robiť pizzu vtipnou formou prostredníctvom tanca.

Jaký je váš nejoblíbenější moment z natáčení videoklipů?

Keď je už po nakrúcaní, vtedy to mám najradšej. Málo ľudí vie, čo to obnáša pripraviť klip, zohnať štáb, nacvičiť choreografie, natočiť ho. Je to náročný proces. Naposledy sme nakrúcali dokonca s 300 deťmi. Bola to skvelá zábava, ale 2 dni po nakrúcaní som nemohol spať. Je to daň za perfekcionizmus.

Jaký je váš největší hudební sen?

Môj sen sa už naplnil. Žijem ho naplno a užívam si ho každý deň. Stojím na pódiu, spievam a cítim sa užitočný. Teraz už mám iné sny. Chodím do školy, nedávno som mal promócie. Je to štúdium sebarozvoja, kde sa učíme byť lepšími ľuďmi.

Jaký je váš nejlepší způsob, jak se inspirovat pro psaní textů?

Život. Veci, ktoré vidím okolo seba. Niekedy mi stačí vidieť ako skáče delfín v mori a už mám o ňom v hlave pesničku. Projekt, ktorý robím nie je len o tom, aby sme sa zabavili, ale aj sa niečo naučili.

Jaký je váš nejoblíbenější hudební festival, na kterém jste kdy vystoupil?

Je to vždy iné. Spomínam si však na moje prvé vystúpenie na festivale. Vyšiel som na javisko a zbadal som tam veľa ľudí. Všetky oči na mňa. Nohy sa mi roztriasli a ja som dostal trému. Môj projekt nebol vtedy až tak známy a ja som sa vystresoval tým, že teraz musím ľudí presvedčiť. Než som začal spievať, priznal som svoje pocity na pódiu.
Vznikla tam veľmi pekná odozva a ľudia ma podržali. Vtedy som zažil aj prvý veľký potlesk. Festivaly máme radi, tento rok budeme mať veľa koncertov aj v Čechách.

Máte nějaké oblíbené hudebníky nebo kapely, kteří vás inspirují?

Mám. Všetkých interpretov 90tych rokov, čo je pre mňa najlepšia hudobná éra. Tam sa inšpirujem. Používame aj hudobné motívy z tejto éry. Teším sa, že sa mi podarilo dostať povolenie na použitie motívu z pesničky "Šrouby do hlavy" od kapely Lucie. Vznikla z toho pesnička Supermama vs Supertato.

Máte nějaké rituály, které provádíte před vystoupením na pódiu? Jaký je váš nejlepší způsob, jak se uvolnit před koncertem?

Ani nie. Nemám rituál. Hlavne je mať dobrú náladu. Mám okolo seba skvelých ľudí. Máme sa radi a to je základ preto, aby som sa cítil v práci dobre. To mi k šťastiu stačí.

Jaký je váš největší hudební úspěch, na který jste hrdý?

Asi to, že robím to, čo ma napĺňa šťastím . Asi, že sa projekt pre deti po pár rokoch stal rodinným. Možno to je zmenou hudobného štýlu, ale teší ma, keď sa na koncertoch zabávajú celé rodiny. Dokonca sa už stalo, že deti ochoreli a rodičia prišli na koncert sami.

Co byste chtěli, aby posluchači pocítili, když poslouchají vaši hudbu?

Aby boli šťastní. Viem, že nedokážem zmeniť svet, ale ak moja tvorba dokáže ľudí pozitívne ovplyvniť, tak to mi stačí. Verím, že máme silu. Spolu dokážeme urobiť svet lepším. Stačí keď sa budeme mať radi a rešpektovať sa napriek rozdielom. Spievam o tom aj v pesničke Hľadáme. "Spravme si lepší svet, veď patrí nám" a ak môžem robiť svet aspoň trošku krajším tak som spokojný.

Prozradíte nám co dalšího plánujete v nejbližší budoucnosti?

Teraz máme nový album Disko, čaká nás Disko turné a my chystáme nový program. Bude na ňom veľa prekvapení a ja sa už neviem dočkať kedy sa aj s kapelou stretneme s fanúšikmi.


Added: 07.05.2024, martin21.06.2024 - Nové Zámky,

16.08.2024 - Banská Bystrica,

24.08.2024 - Košice,

Related photos