Band

Prúdy

Year: 1962Prúdy
Zdroj: SMART Communication s.r.o.


Buď správcem tohoto profilu


Prúdy je slovenská rocková skupina, ktorá je v súčasnosti voľným združením hudobníkov okolo jej lídra, speváka Pavla Hammela.

Skupinu založilo v roku 1962 ešte pod názvom „The Jets“ kvarteto hudobníkov: Pavol Hammel - gitara, Peter Saller - gitara, Vladimír Kaššay - basgitara a František Machats - bicie, príležitostne ako spevák s touto zostavou vystupoval Boris Puškár. Žánrovo bola kapela ovplyvnená vtedy populárnou vlnou rock and rollu, v jej začiatkoch hrávali hlavne coververzie nahrávok skupín ako boli Sputniks, The Shadows a Ventures.

V roku 1963 sa skupina The Jets premenovala na Prúdy, do jej repertoáru sa dostali skladby The Who a The Beatles, v roku 1964 začali hrávať aj pôvodné piesne, ktoré otextoval Rudolf Skukálek, básnik, prekladateľ a vtedajší člen lektorskej skupiny v Slovenskom rozhlase. V tomto roku kapela nahrala v štúdiu slovenského rozhlasu inštrumentálku s názvom „Šálka čaju“. V nasledujúcom roku so skupinou začal spolupracovať ako textár Ján Masaryk, syn spisovateľky Márie Ďuríčkovej.

V roku 1967 skupina Prúdy vystupovala v programoch Milana Lasicu a Júliusa Satinského s názvom Večery pre dvoch. Bubeníka skupiny, Františka Machatsa, v tejto dobe nahradil Peter Petro, bývalý člen kapely Beatmen Deža Ursínyho a s hudobníkmi začal spolupracovať vtedajší študent kompozície na bratislavskom konzervatóriu, klavirista Marián Varga. Varga bol prizvaný pôvodne aby zaranžoval sláčikové party do rozhlasovej nahrávky piesne „Massachusetts“. Texty piesní pre skupinu Prúdy v tomto období začal písať Hammelov kamarát z gymnázia, (vtedy SVŠ- stredná všeobecnovzdelávacia škola), Boris Filan a Kamil Peteraj, ktorý bol Vargov spolužiak z konzervatória. V decembri toho istého roku sa Prúdy zúčastnili 1. Československého beatového festivalu v pražskej Lucerne a skupine vychádzajú v limitovanom náklade single so skladbami „Poď so mnou“, „Tam v Massachusetts“ a „Spievam si pieseň“.

V roku 1968 v Prúdoch prebiehali časté personálne zmeny: za bicími sa vystriedali Ľubomír Dolinský, potom Vladimír Mallý a na basovú gitaru začal v kapele hrať Fedor Frešo (Frešo a Mallý prišli zo skupiny The Soulmen). Prúdy v tomto období nahrali kolekciu prearanžovaných kolied k filmu Ivana Húščavu s názovm Aleluja a na 2. Československom beatovom festivale v Prahe sa ich pieseň „Čierna ruža“ stala skladbou festivalu.

Významným medzníkom v histórii skupiny Prúdy je vydanie albumu Zvoňte, zvonky v roku 1969. V lete toho istého roku Hammel, Mallý, Varga a Frešo nahrali album Pokoj vám, ktorý oficiálne vyšiel až po Zamatovej revolúcii v roku 1998. Skladby z albumov Zvonky zvoňte a Pokoj vám sa stali v roku 1969 súčasťou ich spoločného koncertného programu s názvom Pokoj vašim dušiam. V roku 1969 založil Marián Varga spolu Dušanom Hájekom a Fedorom Frešom artrockovú skupinu Collegium Musicum a koncom roku z Prúdov odišiel aj Saller s Mallým.

Od roku 1970 so skupinou hral vtedy sedemnásťročný gitarista a hráč na klávesy, Fero Griglák, zostava skupiny sa strieda a vystupuje hlavne v Divadle na korze. Hammel sa v tomto období spolu s Marcelou Laiferovou zúčastnil ako autor so skladbou „Malá letná hra“ festivalu v Rio de Janeire. Po návrate vychádza Prúdom kompilácia niektorých rozhlasových nahrávok a singlov s názvom Pavol Hammel a Prúdy. V decembri toho istého roku skupina Prúdy nahrala singel so skladbami „Poviem ti: pozri“ a „Medulienka“, piesňou ktorá sa stala jednou z ich najznámejších hitov. Hudobníci z Prúdov a Collegium Musicum sa striedajú, na vystúpeniach s Prúdmi hrával v tomto období Fedor Freššo a Griglák nahrával s Collegiom album Konvergencie. Takisto aj Pavol Hammel nahráva s Mariánom Vargom, skupinou Collegium Musicum a Radimom Hladíkom album Zelená pošta.

V nasledujúcich rokoch pod hlavičkou skupiny Prúdy vychádza niekoľko albumov. Napríklad v roku 1975 skupina Prúdy nahrala album Hráč a koncertuje s Pavlom Hammelom v zostave: Ján Lehotský, Laco Lučenič, Cyril Zeleňák a Tomáš Rédey (pozdejšie Ladislav Severa), čo je v skutočnosti základ vtedajšieho zloženia skupiny Modus. V tomto roku sa Pavol Hammel zúčastnil Bratislavskej lýry s piesňou „Rok 2000“.

Pavol Hammel sa ako osobnosť slovenskej populárnej hudby zúčastňoval na viacerých hudobných projektoch skupiny Collegium Musicum (albumy On a ona - 1979, či Divergencie - 1981), alebo sa podieľal na tvorbe spoločne s Mariánom Vargom, Ferom Griglákom (v roku 1982 so skupinou Fermáta), či na album Pop-Scop skupiny Burčiak (jedna zo skupín Deža Ursínyho), inokedy nahrával s hudobníkmi artrockovej scény vtedajšieho Česko-Slovenska (Radim Hladík - album Labutie piesne), spolupracoval aj s maďarskou skupinou Locomotiv GT. So skupinou Prúdy Hammel počas svojej existencie nahral viacero hitov ako sú napríklad piesne „Medulienka“, „Nepoviem ti dovidenia“, „Praj mi dobrú púť“, „Učiteľka tanca“, „Mladosť“, „Zázračný orchester“, „3375“ a iné.

Added: 08.03.2014, Marek

Facebook


Similar artists

stage
Wohnout
stage
Accort
stage
Ivís
stage
Michal Chramosta