Band

Davová psychóza

Year: 1987Davová psychóza
Zdroj: RF music agency


Správce tohoto profilu
rajo101


vznikla v Bratislave z bývalých členov skupiny KOTA 22 (Martin – bicie, Marcel - gitara)
a DITURVIT (Klinec – basa). Spevák Jano prichádza niekedy začiatkom roka.
Punk mal u nás za sebou takmer 10 rokov a nachádzal sa niekde medzi kanálom a Športovou halou na Pasienkoch. Ľudia mali plné zuby Perestrojky, ale pivo sa chlastalo o dušu ďalej. Blížil sa koniec „zlatej éry“ reálneho socializmu.

Čo sa týka skupín, tak najznámejšia bola ZÓNA A na Slovensku. V Čechách pravdepodobne VISACÍ ZÁMEK.

Prvý koncert mala DP už v lete 1988 v bratislavskom Muko klube spolu so začínajúcimi LORD ALEX a MLADÉ ROZLETY. Vtedy sa často museli před koncertom texty dávať na posúdenie tzv. kultúrnej komisii na MNV. Zopár textov resp. skladieb kapely boli takto zakázané.

Hrávalo sa väčšinou v kultúrakoch v Bratislave a posledný koncert „zlatej éry“ mala kapela na Mladej Garde spolu s polskou legendou ARMIA. V októbri 1989 nahráva skupina v opusáckom štúdiu svoje 1.demo (nikdy oficiálne nevyšlo).

Po tzv. prevrate a páde železnej opony mnohé kapely akoby nevedeli prečo majú hrať a o čom majú spievať, pretože hlavný spoločný nepriateľ – KSČ – bol porazený. Nastáva doba eufórie a dokonca disidenti sa stávajú politikmi.

DP nahráva s mladým režisérom Petrom Sedlákom 3 videoklipy pre nezávislé študentské vysielanie. V tej době sa často hráva v rockovom klube „Rock-pop-jazz“. Tam sa skupina stretla s Martinom Sarvašom, ktorý aj pomohol vydať prvý album „Antropofóbia“.
Nasledovalo veľa koncertov po Československu a aj v Rakúsku a Nemecku. Kapela nahrala ešte jeden videoklip, ktorý bol ale tak mizerný, že ho stiahla z obehu.

V roku 1992 (december) vychádza 2.album „Svet žaluje“. Punk je silne ovplyvnený novými názormi a vplyvmi a kapela je označovaná jednými jako komerčná a druhými jako príliš radikálna. Ale pravde je taká, že kapela hrala tvrdý, rýchly punk a nikdy si nesrala do huby.

Začiatkom roku 1994 hrala kapela na festivale v Holandsku s ACTIVE MINDS, DISORDER, ANARCRUST a pod. (Družbu sme nadväzovali poctivo celú noc pivom a kvalitným matrošom). Po šnúre v Čechách v tom istom roku odchádza basák Klinec. Po asi ročnej pauze prichádza basák Rasťo so Stupavy. Kapela má problém so skúšobňou ale koncertuje sa ďalej.

V roku 1997 kapela nahráva tzv. „Vianočnú“, ktorou chcela cez slovenské zvukové média spríjemniť kresťanské čaro Vianoc, od čoho pochádza aj názov „Veselé dni pokrytecké“. Bola pustená iba v rádiu Ragtime. Začiatkom leta 1998 kapela nahráva 3.album „Kríza vedomia“. V tom istom roku odchádza bubeník Martin a na jeho miesto nastupuje Kubo.
V januári 2001 nahráva kapela 4 skladby, ktoré sú neskôr použité na kompilácii spolu s kamošmi z Brna – ZEMĚŽLUČ pod značkou Papagájuv hlasatel. V roku 2002 odchádza bubeník Kubo, neskôrnastupuje na jeho miesto Cibi a koncom toho istého roka odchádza basák Rasťo a na jeho post nastupuje Hulo (obaja sú z legendárnej skupiny TESTIMONY)

K 15. výročiu skupiny vychádza DVD 1988-2003. Ktoré obsahuje koncert v starej i súčasnej zostave.

September 2004 vychádza nové CD Nakŕmte Prežratých.

A história skupiny pokračuje….

Added: 30.03.2014, rajo101