zpěvák

Miriam Kaiser

Narození: Slovensko



Miriam Kaiser
Zdroj: SOUL FOR SHOW


Buď správcem tohoto profilu


Nápaditá hravá hudba plná obrazov, hlboké texty a fascinujúca farba a jemnosť v hlase. Tak poslucháči opisujú tvorbu a výraz skladateľky, huslistky a speváčky Miriam Kaiser.

Miriam s hudbou vyrastala. Viedli ju k nej rodičia, ktorí zabezpečili hudobné vzdelanie všetkým svojim deťom, podporovali ich a povzbudzovali k vystúpeniam pred publikom.

Jedným z kľúčových momentov pre hľadanie vlastného výrazu bolo pre Miriam pozvanie hrať v skupine a rozvíjať improvizačné schopnosti. Vtedy mala iba dvanásť rokov. Neskôr, počas štúdií na bratislavskom Konzervatóriu ju brat Marek prizval, aby vytvorila sláčikové aranžmány k skladbám, ktorých vydanie pripravoval. Pootvoril jej tak bránu k tvorbe samotnej, k objavovaniu inšpirácie, frustrácie, ale aj radosti, úľavy a uspokojenia, ktoré prináša. Miriam našla cestu, ako môže vyjadriť svoje pocity, myšlienky a prežívania a začala objavovať svet vlastných melódií a svojej hudby.

Darované elektrické husle, ku ktorým jej manžel Tomáš vzápätí kúpil efekty, ju povzbudili k objavovaniu nových možností a priestorov snívať. Krátko nato dostala Miriam nečakanú príležitosť predstaviť svoju vlastnú skladbu, neskôr nazvanú Prvá, ako predskokanka na koncerte Mariána Vargu. Publikum na jej vystúpenie reagovalo veľmi pozitívne, čo ju utvrdilo v jej smerovaní a povzbudilo k ďalšej tvorbe.

Svoju dosiaľ najúspešnejšiu pieseň Premenená vytvorila v období, keď pôsobila v orchestri Slovenského národného divadla. Podľa jej vlastných slov Premenená vznikala veľmi dlho, ale stálo to za to: niekoľko týždňov sa držala na prvej priečke hitparád Rádia 7 a Rádia Lumen, bola hraná aj na celoštátnych okruhoch Slovensko a Regina a organizátori kresťanského festivalu Campfest si Premenenú dokonca vybrali za ústrednú myšlienku celého festivalu v roku 2011. V tom istom roku už vzniklo prvé demo s názvom Isté veci, na ktorom sa nachádzajú ďalšie štyri skladby, vrátane piesní Keksy a Isté veci, ktoré hrá aj washingtonské rádio GloryStar.

Miriam tvorí rozmanitú, farebne a štýlovo nespútanú hudbu, ktorou oslovuje širokú škálu poslucháčov. Počúva autorov, akými sú Avishai Cohen, Esperanza Spalding, Johny Mitchell, Brian Blade, Katie Melua, Anna Maria Jopek či Brooke Fraser a skladateľov Lisu Hannigan či Stinga. Hoci vychádza z klasickej hudby a obľubuje citlivé využitie nástrojov a jemné nuansy, podľa jej vlastných slov niekedy má rada „aj dravosť, agresivitu a ráznosť, podľa toho, ako si ktorá pieseň vyžaduje.“

„Inšpirujú ma hudobníci, ktorých rada počúvam a dobrá a kvalitná hudba. Pomáhajú mi objaviť, čo je môjmu srdcu blízke. Nemám rada umelý, vyslovene komerčný prejav. Nerobím veci, ktoré sa mi nepáčia alebo len preto, že ich ľudia chcú,“ hovorí. „Veľa hudobníkov tvorí, pretože vie, čo ľudia chcú počuť. Je dôležité, čo ľudia počúvajú, ale to nie je určujúce pre moju tvorbu. Moja hudba vychádza z lásky k Bohu. On mi dáva schopnosť tvoriť.“

Od prvotného zoskupenia Miriam Kaiserová (husle) s Jarkou Krajčíovou (bicie) sa jej spolupráca rozšírila o d'alších hudobníkov; Mila Šustera (gitara), Petra Vargu (kontrabas-basová gitara), Miloša Senku (klávesy), Petra Kollera (basová gitara, klávesy), Braňa Brežného (akustická gitara, klávesy) a Janka Krišku (basová gitara).

Svoju tvorbu dosiaľ predstavila prevažne bratislavskému publiku. Vystupovala v Zichyho paláci, v projekte "Potichu", účinkovala na podujatí "Knižné hody", hrala a spievala v rámci Kultúrneho leta v projekte „Žalmy kráľa Dávida." V spolupráci so skupinou svoj prvý celovečerný koncert odohrala v máji 2013 v Gospel Café. Mimo Bratislavy hrala na letnom festivale GalotaFest 2013.

V júni 2014 vydala svoje debutové dlhohrajúce CD s názvom Deň dňu, ktoré nahrala v spolupráci s Milanom Adamcom, Andrejom Hruškom, členmi orchestrov Slovenského národného divadla a Slovenskej filharmónie a ďalšími hosťami.

Vloženo: 16.11.2014, Marek